Slovenske splošne knjižnice v okviru domoznanske dejavnosti zbiramo, obdelujemo, varujemo in posredujemo gradivo o lokalni skupnosti, v kateri delujemo. V domoznanske zbirke vključujemo knjižnično gradivo, ki izpolnjuje vsaj enega od kriterijev, ki se navezujejo na območje, katerega knjižnica s svojo domoznansko dejavnostjo pokriva:
• se po vsebini nanaša na območje,
• je nastalo na tem območju,
• so ga ustvarili avtorji s tega območja.
Poleg domoznanskih zbirk splošne knjižnice pogosto knjižnično gradivo domoznanske narave organiziramo tudi v posebne zbirke, kot so npr. zbirke redkih tiskov, rokopisov, slikovnega gradiva, zapuščine in druge.
Domoznansko dejavnost, gradivo in storitve predstavljamo v okviru bibliopedagoških dejavnosti, prireditev in dogodkov, z razstavami, publicistično dejavnostjo in drugimi aktivnostmi. Domoznanci pa svoje delo strokovno razvijamo tudi na raznih posvetovanjih, med katerimi posebno mesto zaseda Domfest – festival domoznanstva, na katerem predstavljamo svoje delo, projekte, delimo izkušnje, dobre prakse in tudi težave, stremimo s skupnimi močmi k razvoju domoznanske dejavnosti.
Na festivalih domoznanstva se srečujemo praviloma na dve leti od leta 2009, vsakokrat v drugi osrednji območni knjižnici.
Portali z domoznansko vsebino
Kamra
Domoznanski spletni portal Kamra združuje domoznanske vsebine v obliki zgodb, obogatenih z multimedijskimi elementi, ki predstavljajo digitalizirano gradivo, novic in predstavitev sodelujočih organizacij. Ob enem v okviru Albuma Slovenije omogoča uporabnikom portala objavo in deljenje svojih osebnih spominov. Portal približuje bogastvo kulturne dediščine in dejavnosti, ki jih izvajamo knjižnice, arhivi in muzeji vsem prebivalcem Slovenije, s tem pa tudi promovira slovensko znanje in kulturo v svetu.
Digitalna knjižnica Slovenije
Digitalna knjižnica Slovenije – dLib.si zagotavlja dostop do raznovrstnih digitalnih vsebin s področja znanosti, umetnosti in kulture. Splošne knjižnice v njej objavljamo predvsem digitalizirano časopisje, knjige in neknjižno gradivo (zemljevide, notno gradivo, slikovno gradivo) itd.
Obrazi slovenskih pokrajin
Portal Obrazi slovenskih pokrajin je spletni biografski leksikon znanih osebnosti slovenskih pokrajin ter Slovencev v zamejstvu in po svetu. Vključuje biografije osebnosti, ki so bile rojene v posamezni pokrajini ali v zamejstvu in po svetu, so tam živele in/ali se šolale, predvsem pa so s svojim delom na katerem koli področju pomembno zaznamovale svoje okolje. Vanj so združene biografije iz nekdanjih regijskih leksikonov: Celjskozasavski.si, Dolenjski biografski leksikon, Gorenjci.si, Koroški biografski leksikon, Pomurci.si, Primorci.si, Spodnjepodravci.si in Štajerci.si .