Domače:
- Knjižnica objavlja najnovejša znanstvena spoznanja in strokovne dosežke s področij bibliotekarstva, informacijske znanosti in knjigarstva ter sorodnih ved. Arhiv revije od leta 2000 dalje je dostopen tukaj. Revija je v digitalizirani obliki v celoti dostopna tudi na Digitalni knjižnici Slovenije dLib.
- Knjižničarske novice so portal za novice in strokovne informacije, namenjene knjižničarski in drugi zainteresirani javnosti. Portal je zaživel konec marca 2021. Knjižničarske novice, ki so pred tem izhajale kot informativni bilten, so za obdobje od 1991 do 2020 dostopne na Digitalni knjižnici Slovenije dLib.
- Organizacija znanja (OZ) je multidisciplinarno zasnovana strokovno-znanstvena revija, ki jo izdaja Institut informacijskih znanosti (IZUM) iz Maribora. Celoten arhiv revije je dostopen na spletni strani OZ.
- Otrok in knjiga je strokovna revija s področja mladinske književnosti, književne vzgoje in s knjigo povezanih medijev. Ustanovljena je bila leta 1971 z namenom, da bi uveljavila mladinsko književnost kot pomembno ustvarjalno področje, ki ga je potrebno strokovno in sistematično obravnavati ter enakovredno proučevati v okviru literarne vede.
- Potujoče novice je časopis Sekcije za potujoče knjižnice ZBDS in objavlja aktualno dogajanje v zvezi potujočimi knjižnicami.
- SeM@FoR je glasilo Sekcije za mladinsko knjižničarstvo pri ZBDS.
- Šolska knjižnica je revija, ki jo izdaja Zavod Republike Slovenije za šolstvo.
- Štubidu je revija, ki jo izdaja Sekcija študentov bibliotekarstva s podporo Študentskega sveta Filozofske fakultete UL. Na voljo je na strani ZBDS.
- Uporabna informatika je edina slovenska strokovna revija za področje informatike, ki občasno objavlja tudi izvirne prispevke tujih avtorjev v angleščini. Kot strokovna revija seznanja strokovno javnost in uporabnike s tekočimi dosežki informatike po svetu in v Sloveniji.
Tuje:
- IFLA journal je mednarodno priznana revija, ki objavlja članke s področja knjižničnih in informacijskih storitev ter ter obravnava družbena, politična in gospodarskih vprašanja, ki vplivajo na dostop do informacij.
- IFLA Metadata Newsletter je polletna revija, ki obravnava vprašanje bibliografske obdelave.
- BuB je ena najbolj priznanih revij s področja knjižnične in informacijske dejavnosti v nemško govorečem svetu.
- Vjesnik bibliotekara Hrvatske je strokovni časopis Hrvaškega knjižničarskega društva.
- American Libraries je strokovna revija, ki jo izdaja združenje ameriških knjižničarjev.
- The Journal of the Association for Information Science and Technology (JASIST) je vodilna revija z recenziranimi raziskavami s področja informacijske znanosti. Objavlja izvirne raziskave, ki se osredotočajo na proizvodnjo, odkrivanje, zajemanje, shranjevanje, iskanje, predstavitev, upravljanje, razširjanje, uporabo in vrednotenje informacij ter na orodja in tehnike povezane s temi procesi.
- Qualitative and Quantitative Methods in Libraries objavlja znanstvene članke o sodobnih raziskavah v bibliotekarski in informacijski znanosti.
- Information Research je prosto dostopna mednarodna znanstvena revija, namenjena objavljanju rezultatov raziskav na številnih področjih, povezanih z informacijami. Poseben poudarek je na človeku, ki išče in uporablja informacije.
- Ambrožič, M., Vovk, D. (ur.) (2009). Knjižničarji in knjižnice: dodana vrednost okolju, zbornik referatov. Ljubljana: Zveza bibliotekarskih društev Slovenije. Prevzeto s spletne strani: http://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:doc-JLSV5XAY/1a1bc684-bad2-4f91-b30c-e2a0af7b5d36/PDF.
- Ambrožič, M., Vovk, D. (ur.) (2011). Knjižnica: odprt prostor za dialog in znanje. Ljubljana: Zveza bibliotekarskih društev Slovenije. Prevzeto s spletne strani: https://www.dlib.si/details/URN:NBN:SI:DOC-LVWJIC0E.
- Ambrožič, M., Vovk, D. (ur.) (2013). Knjižničarski izzivi: vizija, strategija, taktika (2003-2013-2023). Ljubljana: Zveza bibliotekarskih društev Slovenije.
- Ambrožič, M., Vovk, D. (ur.) (2014). Skupaj smo močnejši: povezovanje, sodelovanje in etnično delovanje. Ljubljana: Zveza bibliotekarskih društev Slovenije. Prevzeto s spletne strani: URN:NBN:SI:DOC-6J269FZ3 from http://www.dlib.si.
- Bešter, T., Vovk, D. (ur.) (2017). Povezovanje, sodelovanje, skupnosti: ustvarimo državo bralcev, zbornik referatov. Ljubljana: Zveza bibliotekarskih društev Slovenije.
- Bibliografija serijskih publikacij po območjih osrednjih območnih knjižnic od 1991 do 2013. (2014). 3. festival domoznanstva. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica.
- Bibliografija serijskih publikacij po območjih osrednjih območnih knjižnic od 1991 do 2013. Z dopolnitvami 2013-2017. (2020). Ptuj: Knjižnica Ivana Potrča.
- Domoznanstvo v lokalni skupnosti, prostor sinergije in sodelovanja. (2018). 5. festival domoznanstva. Ljubljana: Mestna knjižnica.
- E-domoznanstvo, učinek sodobne informacijske tehnologije na domoznansko dejavnost v knjižnicah na Slovenskem. (2016). Domfest. 4. festival domoznanstva. Ljubljana: Zveza bibliotekarskih društev Slovenije.
- Materialno varovanje knjižničnega domoznanskega gradiva v Sloveniji: ocena stanja depojev v osrednjih območnih knjižnicah in Univerzitetni knjižnici Maribor. (2012). Domfest 2. Ljubljana: Zveza bibliotekarskih društev Slovenije, Sekcija za domoznanstvo in kulturno dediščino.
- Posebne domoznanske zbirke : izzivi in priložnosti. (2020). Domfest : 6. festival domoznanstva. Kranj: Mestna knjižnica Kranj.
- Smernice delovnih skupin za domoznanstvo osrednjih območnih knjižnic z analizo vprašalnika o stanju domoznanstva v slovenskih splošnih knjižnicah in UKM za leto 2007. (2009). 1. festival domoznanstva. Ljubljana: NUK. Prevzeto s spletne strani: http://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:doc-CLMMARRZ/8a05c83f-c527-4517-a017-5ae9aa8f0262/PDF.
- Videc, A. (Ed.). (2022). Domfest ’22: domoznanstvo za vse generacije: 7. festival domoznanstva: Osrednja knjižnica Celje Celje, 2022. Prevzeto s spletne strani: http://www.dlib.si/details/URN:NBN:SI:doc-QA5JAHYJ
Prispevki iz zbornikov posvetovanj World Library and Information Congress: IFLA General Conference and Assembly na portalu IFLA Library (2013 – 2019) in Conference Proceedings (1994 – 2018).
- Akcijski načrt za uresničitev ciljev Strategije razvoja slovenskih splošnih knjižnic 2022–2027. (2023). Grosuplje: Združenje splošnih knjižnic.
- Aupič, M. idr. (2018). Doseganje razvojnih usmeritev Standardov za splošne knjižnice veljavnih v obdobju 2005-2017 : raziskava. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/raziskava-doseganje-standardov-splosne-knjiznice-2005-2017.pdf.
- Bahor, S., Kodrič-Dačić, E. in Vodeb, G. (2008). Strokovna izhodišča za izvajanje knjižnične dejavnosti šolskih in splošnih knjižnic ob uporabi skupnih virov, na območju, ki ga s knjižnično dejavnostjo pokriva splošna knjižnica Lenart. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/strokovna_izhodisca2008.pdf.
- Bahor, S., Kodrič-Dačić, E. in Vodeb, G. (2009). Smernice za izvajanje knjižnične dejavnosti splošnih in šolskih knjižnic ob uporabi skupnih virov. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/smernice_splk_sk.pdf.
- Blizu ljudem : slovenske splošne knjižnice. (2019). Grosuplje: Združenje splošnih knjižnic.
- Bon, M. idr. (2018). Domoznanska dejavnost v slovenskih splošnih knjižnicah in v Univerzitetni knjižnici Maribor, stanje na dan 31. 12. 2016. Ljubljana : Narodna in univerzitetna knjižnica. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/domoznanska_dejavnost.pdf.
- Bon, M., Aupič, M. in Jarc, M. (2017). Poročilo o dejavnosti osrednjih območnih knjižnic (OOK): izvajanje posebnih nalog obdobju 2014-2016. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica. Pridobljeno s spletne strani:https://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-5KD1DELT/711d41a7-8e3a-429e-a513-1b6c77f70f35/PDF.
- Bon, M., Brenčič, P., Horžen V., Jazbinšek, M., Klemen, A., Lipovž, A. idr. (2017). Strokovna izhodišča za spremembe izvajanja posebnih nalog OOK. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/strokovna_izhodisca_spremembe_OOK.pdf in PRIPOMBE: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/pripombe.pdf.
- Bon, M. in Lesjak, B. (2015). Informacijsko komunikacijska oprema (IKT) po območjih osrednjih območnih knjižnic: poročilo o popisu za leto 2013. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/IKT_Slovenija_porocilo_2013.pdf.
- Bon, M., Karun, B. in Vodeb, G. (2010). Izvajanje dejavnosti posebnih nalog osrednjih območnih knjižnic – poročilo za obdobje 2007-2009. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: http://www.nuk.uni-lj.si/sites/default/files/dokumenti/2015/ook/OOK_2007-2009_porocilo.pdf.
- Bon, M., Trplan, B. in Videc, A. (2015). Posebne naloge osrednjih območnih knjižnic: poročilo o izvajanju dejavnosti za obdobje 2010-2013. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: http://www.nuk.uni-lj.si/sites/default/files/dokumenti/2015/ook/Porocilo%20o%20izvajanju%20posebnih%20nalog%20OOK_2010-2013.pdf .
- Bon, M., Gujtman, M. in Oder, I. (2012). Svetovalno delo območnih knjižnic: strokovna izhodišča za usmerjanje svetovalnega dela svetovalnih služb v območnih knjižnicah. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-MBJ8Y3KU/2a421ac2-7f39-4399-8078-ef65c523110a/PDF
- Brenčič, P. idr. (2018). Strokovna priporočila in standardi za splošne knjižnice : (za obdobje 2018-2028). Ljubljana : Ministrstvo za kulturo RS, Nacionalni svet za knjižnično dejavnost. Pridobljeno s spletne strani: https://www.gov.si/assets/ministrstva/MK/DEDISCINA/NSKD/Drugi-dokumenti-in-gradiva/f296b564a7/NSKD_PriporocilaSplKnjiz2018-2028.pdf
- Close to People : The Slovenian Public Libraries. (2019). Grosuplje: Združenje splošnih knjižnic.
- Čelik, M. idr. (2019). Strateške usmeritve na področju IKT v splošnih knjižnicah za obdobje 2019-2028. Ljubljana : Narodna in univerzitetna knjižnica. Pridobljeno s spletne strani: https://www.nuk.uni-lj.si/nuk/ook-publikacije
- Izhodišča za oblikovanje dokumenta Strategija razvoja slovenskih splošnih knjižnic za obdobje 2022-2027. (2021). Grosuplje: Združenje splošnih knjižnic.
- Javnomnenjska telefonska raziskava med člani, uporabniki in neuporabniki slovenskih splošnih knjižnic : poročilo. (2011). Maribor: Interstat.
- Karun, B. (2015). Knjižnice povezujejo : merjenje učinkov in vplivov storitev v splošnih knjižnicah. Grosuplje: Združenje splošnih knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://www.zdruzenje-knjiznic.si/media/website/publikacija_Socialna_vkljucenost_net.pdf.
- Karun, B. in Kodrič-Dačić, E. (2007). Izvajanje koordinacije in posebnih nalog osrednjih območnih knjižnic v obdobju 2003-2006. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: http://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/OOK_2003-2006.pdf.
- Kodrič-Dačić, E. idr. (2010). Vzpostavitev ustreznega statusa knjižnice za slepe in slabovidne v sistemu knjižnic. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/knjiznica_za_slepe_in_slabovidne.pdf.
- Kodrič-Dačić, E. (2012). Knjižnice in kulturna dediščina: problematika strokovnih definicij in aktualnih normativnih rešitev. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/knjiznice_in_kulturna%20dediscina.pdf.
- Kodrič-Dačić, E. idr. (2014). Vzpostavitev infrastrukture za zagotavljanje enakih možnosti dostopa do publikacij slepim in slabovidnim ter osebam z motnjami branja. Model Knjižnice za slepe, slabovidne in osebe z motnjami branja, vključno z modelom zagotavljanja in koordinacije knjižničnih storitev za slepe, slabovidne in osebe z motnjami branja na področju celotne države. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica. Pridobljeno s spletne strani: http://www.kss-ess.si/wp-content/uploads/2016/04/NUK-Izdelava-modela-KSS.pdf.
- Kodrič-Dačić, E., Bahor, S., Bon M., Čerče P., Janc K., Komel Snoj, M. idr. (2010). Knjižnični sistem Slovenije 2009-2010: stanje, trendi, izzivi. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/razvoj_KSS%202009_2010.pdf.
- Kodrič-Dačić. E., Bahor., S., Mrak, N., Vodeb, G. in Bon., M. in (2014). Meritve razvitosti knjižnic in problematika določb Pravilnika o izvajanju knjižnične dejavnosti kot javne službe (delovno gradivo). Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/analiza_pravilnik.pdf.
- Kodrič-Dačić. E., Tizaj Marc, D., Vodeb, G., Bon., M. in Bahor., S. (2012). Metodologija nadgradnje portala za knjižnično statistiko (BibSiSt). Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/metodologija_izracunavanja_in_prikazovanja%20kazalnikov.pdf.
- Likar, T. idr. (2020). Strokovna izhodišča za vzpostavitev kompetenčnih centrov. Ljubljana : Ministrstvo za kulturo RS, Nacionalni svet za knjižnično dejavnost. Pridobljeno s spletne strani: https://www.gov.si/assets/ministrstva/MK/DEDISCINA/NSKD/Drugi-dokumenti-in-gradiva/STROKOVNA-IZHODISCA-ZA-VZPOSTAVITEV-KOMPETENCNIH-CENTROV.pdf
- Novljan, S., Kodrič-Dačić, E., in Karun, B. (2006). Slovenske splošne knjižnice danes: stanje, problemi, razvojni trendi. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/SPL_stanje_2006.pdf.
- Raziskava med člani, uporabniki in neuporabniki slovenskih splošnih knjižnic. (2020). Ljubljana : Ninamedia.
- Raziskava med strokovnimi delavci na temo izvajanja posebnih nalog OOK: zaključno poročilo, končna verzija. (2013). Maribor: Interstat. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/raziskava_o_izvajanju_posebnih_nalog_OOK.pdf.
- Rebolj, A. (2021). Zadovoljevanje potreb uporabnikov seniorjev v splošnih knjižnicah : pisna naloga za bibliotekarski izpit. (2021). Novo mesto: A. Rebolj. Pridobljeno s spletne strani: https://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-NTQRR3QY/b7b6c596-0d2d-4e0b-84d0-254d43f4f0c2/PDF.
- Sirk, I. in Rogina, A. (2024). Krovna informacijska varnostna politika splošne knjižnice. Maribor : Mariborska knjižnica.
- Sirk, I. in Rogina, A. (2024). Organizacija upravljanja informacijske varnosti v splošni knjižnici. Maribor : Mariborska knjižnica.
- Slovenske splošne knjižnice : srečevanja z znanjem in domišljijo. (2010). Ribnica : Združenje splošnih knjižnic Slovenije.
- Slovenske splošne knjižnice za prihodnost: strategija razvoja slovenskih splošnih knjižnic 2013–2020. (2012). Grosuplje: Združenje splošnih knjižnic Slovenije. Pridobljeno s spletne strani: https://www.zdruzenje-knjiznic.si/media/website/dokumenti/ZSK_e-katalog_SLO-1.pdf.
- Smernice za zajem, dolgotrajno ohranjanje in dostop do kulturne dediščine v digitalni obliki. (2013). Ljubljana: Ministrstvo za kulturo. Pridobljeno s spletne strani: https://nio.gov.si/nio/asset/smernice+za+zajem+dolgotrajno+ohranjanje+in+dostop+do+kulturne+dediscine+v+digitalni+obliki-393.
- Strategija razvoja slovenskih splošnih knjižnic 2022-2027. (2022). Grosuplje: Združenje splošnih knjižnic.
- Svoljšak, S. (2023). Starejši monografski viri: pravila z navodili za katalogizacijo v formatu COMARC/B. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica. Pridobljeno s spletne strani: https://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-X8T791MZ/de180065-d5b5-41a0-8644-bd767c8c532a/PDF
- Študija o nabavi in obdelavi gradiva v splošnih knjižnicah. (2015). Maribor: Interstat. Pridobljeno s spletne strani: https://www.zdruzenje-knjiznic.si/media/website/Interstat_ZSK_porocilo_raziskave_teksti_FINAL_18022015-2.docx.
- Šušterčič, M., idr. (2021). Rokopisno gradivo, zapuščinski fondi in tvorjene zbirke. Pravila bibliografske obdelave v vzajemnem katalogu. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica. Pridobljeno s spletne strani: https://www.nuk.uni-lj.si/sites/default/files/dokumenti/2021/rok-zap-tvor.pdf.
- The Slovenian Public Libraries Development Strategy 2022-2027. (2022). Grosuplje: Slovenian Public Libraries Association.
- Tržan, M., idr. (2015). Študija o postopkih pridobivanja knjižničnega gradiva v splošnih knjižnicah. Grosuplje: Združenje splošnih knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://www.zdruzenje-knjiznic.si/media/website/Studija_ZSK.pdf.
- Videc, A. (2023). Informacijsko komunikacijska oprema (IKT) po območjih osrednjih območnih knjižnic : poročilo o popisu za leto 2021. Celje: Osrednja knjižnica Celje. Pridobljeno s spletne strani https://www.knjiznica-celje.si/images/Poro%C4%8Dilo_popis_IKT_2021_Slovenija.pdf.
- Vodeb, G., Kodrič-Dačić, E. in Janc, K. (2010). Analiza stanja in možnosti ukinitve nadomestil za včlanitve v slovenske splošne knjižnice (raziskovalna naloga). Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/clanarine.pdf.
- Vodeb, G., Bon, M. (2019). Poročilo o delavnicah o izzivih in ukrepih za uresničevanje Strokovnih priporočil in standardov za splošne knjižnice za obdobje 2018-2028. Ljubljana: Narodna in univerzitetna knjižnica, Center za razvoj knjižnic. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/porocilo_delavnice_uresnicevanje_SPS_2018-2028_2019.pdf
- Vodeb., V. (2013). Zasnova prostorske analize dostopnosti dejavnosti splošnih knjižnic za prebivalstvo. Ljubljana: Urbanistični inštitut Republike Slovenije. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/Analiza_Dostopnosti_Knjiznic_2013.pdf.
- Vodeb, V., idr. (2015). Študija prostorske simulacije mreže splošnih knjižnic. Ljubljana: Urbanistični inštitut Republike Slovenije. Pridobljeno s spletne strani: https://cezar.nuk.uni-lj.si/common/files/studije/studija_prostorske_simulacije_mreze_splosnih_knjiznic.pdf.
Standardi:
- Brenčič, P. idr. (2018). Strokovna priporočila in standardi za splošne knjižnice : (za obdobje 2018-2028). Ljubljana : Ministrstvo za kulturo RS, Nacionalni svet za knjižnično dejavnost. Pridobljeno s spletne strani: https://www.gov.si/assets/ministrstva/MK/DEDISCINA/NSKD/Drugi-dokumenti-in-gradiva/f296b564a7/NSKD_PriporocilaSplKnjiz2018-2028.pdf
Prevodi:
- IFLA smernice za knjižnične storitve za otroke, stare med 0 in 18 let (prevod april 2019)
- IFLA/UNESCO Manifest o splošnih knjižnicah
Sorodne publikacije so objavljene tudi na strani ZBDS, Založništvo.
Raziskave, strategije:
- Nacionalna strategija za razvoj bralne pismenosti za obdobje 2019-2030 (december 2019)
- PISA 2022 (Programme for International Student Assessment): preberite Nacionalno poročilo in več o Programu mednarodne primerjave dosežkov učencev in učenk PISA, na voljo so tudi Mednarodni podatki .
- PISA 2018 (Programme for International Student Assessment): preberite Nacionalno poročilo in več o Programu mednarodne primerjave dosežkov učencev in učenk PISA
- PIRLS 2021 Klemenčič, E. M. in Mirazchiyski, P. V. (2023). Mednarodna raziskava bralne pismenosti (IEA PIRLS 2021): Nacionalno poročilo – prvi rezultati. Pridobljeno s spletne strani: https://www.pei.si/wp-content/uploads/2023/05/Nacionalno_porocilo_PIRLS_2021.pdf
- DESI Indeks digitalnega gospodarstva in družbe (The Digital Economy and Society Index) 2022: preberite evropsko raziskavo in nacionalno poročilo za Slovenijo.
- DESI Indeks digitalnega gospodarstva in družbe (The Digital Economy and Society Index) 2021: preberite evropsko raziskavo in nacionalno poročilo za Slovenijo.
- DESI Indeks digitalnega gospodarstva in družbe (The Digital Economy and Society Index) 2020: preberite evropsko raziskavo in nacionalno poročilo za Slovenijo.
Domače:
- NUK, Komisija za razvoj strokovnih osnov vzajemnega kataloga (Krasovka) (prej Komisija za katalogizacijo )
- Slovenska sekcija IBBY
- Blog COBISS: Poti do znanja
Tuje:
- IFLA, Sekcija za splošne knjižnice
- EBLIDA (The European Bureau of Library, Information and Documentation Associations)
Tukaj najdete povezave, posnetke in gradivo s preteklih strokovnih spletnih dogodkov.
13. junij 2024
3. strokovno srečanje domoznancev 2024
Knjižnica Ivana Potrča Ptuj kot kompetenčni center za domoznanstvo je v sodelovanju s Sekcijo za domoznanstvo ter kulturno dediščino pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije 13. junija 2024 organizirala 3. strokovno srečanje domoznancev.
Program in nekaj slikovnih utrinkov je na voljo tukaj.
23. maj 2024
Knjižničar – knjižničarju desetič: dan dobrih praks
Sekcija za splošne knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije je v sodelovanju z Združenjem splošnih knjižnic in Koroško osrednjo knjižnico dr. Franca Sušnika Ravne na Koroškem 23. maja 2024 organizirala strokovno srečanje Knjižničar – knjižničarju desetič: dan dobrih praks. Program in izvlečki predavanj so na voljo na strani ZBDS.
Utrinki z dogodka so na voljo tukaj.
20. - 23. maj 2024
Pismenost na prepihu 2024
Med 20. in 23. majem 2024 je potekal strokovni dogodek Pismenost na prepihu 2024, z naslovom Med tradicionalno in sodobno pismenostjo. Dogodek je pripravil Center za spodbujanje bralne pismenosti v Mariborski knjižnici, potekal pa je na spletu v popoldanskem času.
Udeleženci so skupaj s strokovnjaki ugotovili, da sodobna besedila uporabljajo več kodov sporočanja, največkrat kombinirajo jezikovni in vizualni kod. Čeprav se delež vizualnih elementov v gradivih povečuje, ga običajno pojmujemo kot manj pomembnega, stopnja vizualne pismenosti pa ni zadostna.
Na strani Mariborske knjižnice je na voljo program.
16. - 17. maj 2024
22. mednarodno strokovno posvetovanje potujočih knjižnic & Festival bibliobusov
V četrtek, 16. maja 2024 je na Kongresnem trgu v Ljubljani potekal Festival bibliobusov, hkrati pa je v Mestni knjižnici Ljubljana, Knjižnici Otona Župančiča, potekalo strokovno posvetovanje na temo Potujoča knjižnica kot knjižnični prostor. Z izmenjavo znanj ter izkušenj mednarodne skupnosti potujočih knjižnic je posvetovanje odpiralo vsebine o pomenu potujočih knjižnic v sodobni družbi in o možnostih njihovega nadaljnjega razvoja.
Na strani ZBDS je na voljo knjižica povzetkov in nekaj fotografskih utrinkov.
27. marec 2024
Izzivi izobraževanja odraslih
27. marca 2024 je v Mestni knjižnici Kranj potekal posvet Družinska pismenost = modra popotnica za življenje. Tema letošnjega posvetovanja je bila Izzivi izobraževanja odraslih. Raziskali so različne načine učenja odraslih, spoznali rezultate raziskave o pismenosti odraslih in govorili o tem, kako se izobraževanja odraslih lotiti v praksi.
Več o družinski pismenosti najdete na tem naslovu: https://www.mkk.si/asset/Ezj9rA2w4ze5QAHR5
Tukaj pa najdete tudi povzetke predavanj in predstavitve avtorjev.
16. februar 2024
DOMOZNANSTVO ZA VSE GENERACIJE – NA MLADIH SVET STOJI –
refleksija 7. domfesta Celje, 2022
16. februarja 2024 je v organizaciji Sekcije za domoznanstvo in kulturno dediščino ZBDS, Knjižnice Ivana Potrča Ptuj in Osrednje knjižnica Celje potekala okrogla miza v spletnem okolju, na kateri so udeleženci opravili refleksijo v delu ciljne skupine, ki se nanaša na mlajšo generacijo, in tako na podlagi zbranih dragocenih podatkov in primerov dobrih praks izkoristili dano priložnost in »zgodbo« še nadgradili.
Posnetek prireditve najdete na YouTube kanalu ZBDS.
21. november 2023
Praznik zlatih hrušk
21. novembra 2023 so bila na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani podeljena priznanja zlata hruška, ki je vseslovensko knjižničarsko priznanje za kakovostno mladinsko knjigo. Podeljujeta jih Mestna knjižnica Ljubljana in Zveza bibliotekarskih društev Slovenije.
Posnetek prireditve najdete na YouTube kanalu Mestne knjižnice Ljubljana.
2.-5. oktober 2023
ABC bralne pismenosti V
Strokovni dogodek je potekal med 2. in 5. oktobrom 2023, med 16. in 19. uro, na spletu.
Vsebina je na voljo na strani Mariborske knjižnice, posnetke pa najdete na YouTube kanalu Mariborske knjižnice.
20. - 22. september 2023
Posvetovanje sekcij ZBDS 2023
Med 20. in 22. septembrom 2023 je v prostorih IZUM v Mariboru in na spletu potekalo posvetovanje sekcij ZBDS z naslovom Proaktivno delovanje knjižnic (2): uspehi, izkušnje in dileme v praksi. Na strani ZBDS so pod gumbom PREZENTACIJE na voljo prosojnice predstavitev.
Vabljeni k ogledu!
24. maj 2023
Knjižnica, srce mesta 2023: občanska znanost
Šesto mednarodno posvetovanje MKL Knjižnica, srce mesta 2023 je bilo posvečeno občanski znanosti (angl. citizens science), mednarodnemu gibanju, v okviru katerega se tisoči prostovoljcev v številnih državah z različnimi načini zbiranja, komentiranja in analiziranja podatkov vključujejo v skupne projekte.
Posvetovanje je bilo izvedeno hibridno, v živo in preko ZOOM.
Zbornik povzetkov prispevkov najdete na tej povezavi.
Na spletni strani Mestne knjižnice Ljubljana so na voljo tudi posnetki in predstavitve s posvetovanja. Povezava do posnetka in predstavitve je pri naslovih posameznih prispevkov.
Vabljeni k ogledu!
11. maj 2023
Dan dobrih praks Knjižničar knjižničarju IX
Sekcija za splošne knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije je v sodelovanju z Združenjem splošnih knjižnic in Mestno knjižnico Ljubljana organizirala strokovno srečanje Knjižničar – knjižničarju devetič: dan dobrih praks. Dogodek je bil v Mestni knjižnici Ljubljana, Knjižnici Zalog, v četrtek, 11. maja 2023.
Posnetek dogodka najdete na tej povezavi.
Vabljeni k ogledu!
oktober - november 2022
7. maraton pozitivne psihologije
Splošne knjižnice so se letos pridružile nagrajeni družbeno odgovorni iniciativi Maraton pozitivne psihologije, ki je potekal od 8. oktobra 2022 do 15. februarja 2023. V program so bila vključena tudi tri predavanja naših kolegov za promocijo branja: dr. Miha Kovač, Veronika Vurnik Škrabec in mag. Marijan Špoljar. Na spodnjih povezavah najdete posnetke njihovih predavanj:
15. 10. 2022: dr. Miha Kovač, Ali ima branje sploh še kak smisel?
5. 11. 2022: Veronika Vurnik Škrabec, O vplivu knjig na bralca ali kako lahko knjige rešujejo življenje
19. 11. 2022: mag. Marijan Špoljar, Brat Ira z pol oženja
Povezave na druga predavanja v sklopu 7. maratona pozitivne psihologije so na voljo na njihovi spletni strani.
10. november 2022
Ded, ki je prisurfal na internet
10. novembra je preko spletne platforme Zoom potekalo 17. mednarodno strokovno srečanje Knjižnica – igrišče znanja in zabave, ki sta ga organizirali Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto in Gradska knjižnica “Ivan Goran Kovačić” Karlovac. Tema letošnjega srečanja je bila vključevanje starejših z naslovom Ded, ki je prisurfal na internet: od analogne k digitalni inkluziji starejših. Program si lahko ogledate tukaj.
Posnetki prispevkov so na voljo na YouTube kanalu Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto.
Dostopen je prispevek:
Anja Rebolj, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto: Potrebe starejših v splošnih knjižnicah
21. oktober 2022
7. festival domoznanstva, Domfest ’22: domoznanstvo za vse generacije
Osrednja knjižnica Celje v sodelovanju z osrednjimi območnimi knjižnicami in Sekcijo za domoznanstvo in kulturno dediščino organizirala 7. festival domoznanstva, Domfest ’22, ki je potekal v petek, 21. oktobra 2022 v živo v Levstikovi dvorani Osrednje knjižnice Celje.
Del dogodka je bila tudi podelitev Goropevškovih nagrad (v sodelovanju z ZBDS) za izjemne uspehe na področju domoznanstva in kulturne dediščine, ki so širšega družbenega pomena in prispevajo k napredku domoznanske dejavnosti v knjižnicah. Dobitnika nagrad sta Silvo Grmovšek in Vili Rezman.
19.-20. oktober 2022
Konferenca COBISS 2022
Med 19. in 20. oktobrom 2022 je na IZUM-u v Mariboru potekala že 23. konferenca COBISS. Letošnji moto je bil Skupaj krepimo zaupanje v znanost in razvoj. Tukaj najdete program konference, posnetki predavanj pa so na voljo na tej povezavi.
3.-7. oktober 2022
ABC bralne pismenosti IV
Strokovni dogodek je potekal med 3. in 7. oktobrom 2022, med 17. in 20. uro, na spletu.
Predstavitve prispevkov so na voljo na strani Mariborske knjižnice, posnetke pa najdete na YouTube kanalu Mariborske knjižnice.
21.-23. september 2022
Kongres ZBDS 2022 : Proaktivno delovanje knjižnic
Med 21. in 23. septembrom 2022 je v spletnem okolju potekal Kongres ZBDS na temo Proaktivno delovanje knjižnic. Program za vse tri dni se nahaja na spletni strani ZBDS.
Posnetki predavanj so na voljo na tej povezavi.
17. maj 2022
Inkluzivnost splošnih knjižnic: Dostopnost knjižničnega prostora
Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto in Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne sta v torek 17. maja 2022 pripravili strokovni posvet, ki je potekal preko videokonferenčne platforme ZOOM. Poudarek posveta je bil na dostopnosti knjižnic, knjižničnega gradiva in knjižničnih storitev, usmeritvam na tem področju ter dobrim praksam doma in v tujini. Program je dostopen tukaj.
Dostopni so naslednji prispevki:
- Andreja Albreht, Zavod DOSTOP: Dostopnost knjižnic – med zakonodajo in prakso
- Igor Miljavec, Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Nova Gorica: Umetnost življenja z okvaro vida
- Andreja Hari, Narodna in univerzitetna knjižnica, Projekt EODOPEN in odpiranje dostopa do digitaliziranega gradiva
- Petra Kovič, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto, Inkluzivna kultura: pot do knjižnice kot univerzalnega prostora
11. maj 2022
Predstavitev novejše mladinske knjižne produkcije
Na majski Strokovni sredi v organizaciji Mestne knjižnice Ljubljana je bila predstavljena novejša mladinska knjižna produkcija s slovenskega knjižnega trga.
Posnetek dogodka je na voljo na tej povezavi.
13. april 2022
April v MKL: Mestna knjižnica Ljubljana inovativno za vas
V mesecu aprilu Mestna knjižnica Ljubljana že vrsto let pripravi strokovni dogodek, na katerem predstavijo strokovne rešitve različnih knjižničnih vsebin. Letošnja rdeča nit je bila proaktivna knjižnica.
Posnetki posameznih prispevkov so zbrani na povezavi: https://youtube.com/playlist?list=PLGneYb24tunJKF-YvUuGKeAgzzttSLZ7f
Posnetek celotnega dogodka je na tej povezavi
6. april 2022
70. obletnica knjižne zbirke Knjižnica Sinjega galeba
Aprilska Strokovna sreda v organizaciji Mestne knjižnice Ljubljana je bila posvečena 70. obletnici knjižne zbirke Knjižnica Sinjega galeba. Prinaša zanimive vsebinske poudarke o tej knjižni zbirki, ki močno oblikuje bralno krajino tako mladih kot tudi odraslih bralcev.
Posnetek simpozija je na voljo na tej povezavi.
13. november 2021
Knjižničarji : pogled v prihodnost
3. izobraževalni dan Društva bibliotekarjev Gorenjske je potekal v soboto, 13. novembra na spletu, gostitelj je bila ZBDS. Program si lahko ogledate tukaj.
Posnetki prispevkov so na voljo na YouTube kanalu ZBDS.
28. oktober 2021
Knjižnica odsev inkluzivne družbe
16. mednarodno strokovno srečanje Knjižnica – igrišče znanja in zabave v organizaciji Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto in Gradske knjižnice “Ivan Goran Kovačić” Karlovac je letos potekalo 28. oktobra na spletu. Letošnja tema je bila Knjižnica odsev inkluzivne družbe. Program si lahko ogledate tukaj.
Posnetki prispevkov so na voljo na YouTube kanalu Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto.
4. do 8. oktober 2021
ABC bralne pismenosti III
Strokovni dogodek z naslovom Radovednost in navdušenje: ključna za spodbujanje bralne pismenosti? je potekal od 4. do 8. oktobra 2021, med 17. in 20. uro, na spletu.
Predstavitve prispevkov so na voljo na strani Mariborske knjižnice.
V okviru strokovnega dogodka je bila posneta in objavljena tudi serija podcastov.
30. september 2021
2. eFest
Osrednja knjižnica Celje je v sodelovanju z ostalimi OOK pripravila 2. eFest, ki je med 28. in 30. septembrom potekal preko spleta. Namen dogodka je bil predstaviti novosti in nekatere dobre prakse na področju informacijsko-komunikacijske tehnologije v splošnih knjižnicah in pri upravljanju z njo. Vsak dan smo obravnavali eno temo: 1. dan Cobiss in nove rešitve, 2. dan varnost na spletu in 3. dan storitve knjižnic v času covid.
Program si lahko ogledate tukaj, posnetke prispevkov pa na kanalu Arnes Video.
21. do 23. september 2021
Uporabnik v kontekstu sprememb
Med 21. in 23. septembrom 2021 je potekalo Posvetovanje sekcij ZBDS 2021 z naslovom Uporabnik v kontekstu sprememb.
Posnetke prispevkov si lahko ogledate na YouTube kanalu ZBDS. Posnetki, razvrščeni po dnevih, so na tej povezavi.
13. maj 2021
Dan dobrih praks Knjižničar knjižničarju VII
Sekcija za splošne knjižnice pri ZBDS je v sodelovanju z Združenjem splošnih knjižnic 13. maja 2021 pripravila srečanje DAN DOBRIH PRAKS – KNJIŽNIČAR KNJIŽNIČARJU sedmič.
Program si lahko ogledate tukaj, posnetke prispevkov pa na YouTube kanalu Sekcije za splošne knjižnice ZBDS.
21. april 2021
Ugriznimo v zlate hruške
Simpozij Ugriznimo v zlate hruške je bil v april 2021 prestavljen iz leta 2020. Posvečen je bil dvema pomembnima obletnicama v strokovnem prizadevanju Pionirske, in sicer 10. obletnici priznanj zlata hruška in 20. obletnici izdajanja Priročnika za branje kakovostnih mladinskih knjig.
Posnetek simpozija si lahko ogledate na YouTube kanalu Mestne knjižnice Ljubljana.
15. april 2021
Inkluzivnost splošnih knjižnic: slepi in slabovidni
Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto in Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne sta 15. aprila 2021 pripravili strokovni posvet, ki je potekal preko videokonferenčne platforme ZOOM. Poudarek posveta je bil na dostopnosti knjižnične dejavnosti slepim in slabovidnim, novostim na področju dela s slepimi in slabovidnimi uporabniki, zagotavljanju spletne dostopnosti ter dobrim praksam doma in v tujini. Program je dostopen tukaj.
Dostopni so naslednji prispevki:
- Prof. dr. Polona Vilar (Oddelek za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo Filozofske fakultete UL): Splošna knjižnica, quo vadis et cum qui
- Tilen Škraba: Spletna dostopnost v praksi
- Mateja Lesar (Mestna Knjižnica Ljubljana): Projekt TECH.LIBRARY: Izboljšanje storitev splošnih knjižnic za slepe in slabovidne s pomočjo IKT orodij in usposabljanja
1. do 3. december 2020
COBISS Meet 2020
IZUM je v času med 1. in 3. decembrom 2020 organiziral že tradicionalno konferenco COBISS, tokrat pod naslovom COBISS Meet 2020. Konferenca se je odvijala v živo na spletni platformi Hopin.
Nagovore in vsa predavanja, vključno z razpravami, si lahko ogledate na YouTube kanalu COBISS poti do znanja.
19. november 2020
Strokovno srečanje DBL “So knjižnice dostopne?”
Društvo bibliotekarjev Ljubljana je v četrtek, 19. novembra 2020, pripravilo jesensko strokovno srečanje z naslovom »So knjižnice dostopne?«. Srečanje je zaradi zdravstvenih razmer potekalo preko aplikacije ZOOM. Govorili so o dostopnosti knjižnic v času epidemije, o dostopnosti različnih vrst knjižnic in o dostopnosti knjižnic za uporabnike s posebnimi potrebami.
Gradiva s strokovnega srečanja so na voljo na tej povezavi. Prijetno branje!
22. oktober 2020
DOMFEST, 6. festival domoznanstva
Mestna knjižnica Kranj je v sodelovanju z osrednjimi območnimi knjižnicami pripravila DOMFEST, 6. festival domoznanstva, z naslovom Posebne domoznanske zbirke – izzivi in priložnosti.
Dogodek je potekal v četrtek, 22. oktobra 2020, od 9. ure dalje na spletu. Predavatelji so predstavili skrajšane in najbolj zanimive dele svojih člankov, ki so izšli v zborniku festivala, tega bodo prejeli vsi udeleženci.
20. oktober 2020
Dan dobrih praks Knjižničar knjižničarju VI
Zaradi zdravstvenih okoliščin se ni bilo mogoče srečati v Tržiču, kot je bilo načrtovano. So pa kolegice iz Sekcije za splošne knjižnice vse nastopajoče povabile, da izvedejo dogodek na spletu.
Od 20. oktobra 2020 naprej vas vabimo k ogledu zanimivih predstavitev, ki so nastale na podlagi dobrih projektov.
Posnetke si lahko ogledate na tej povezavi.
5. do 9. oktober 2020
ABC bralne pismenosti
Strokovni dogodek je potekal v digitalnem okolju med 5. in 9. oktobrom 2020. Predavanja so potekala prek aplikacije ZOOM.
Predstavitve prispevkov so na voljo na strani Mariborske knjižnice.